Anasayfa | Hamilelik Belirtileri
Hamilelik Belirtileri

Hamilelik Belirtileri Nelerdir?

Hamilelik kadının yumurtasının döllenmesi itibari ile başlar, döllenen yumurta ile beraber vücuttaki hormonlar artış gösterir. Hormonların artışı ile birlikte hamilelik belirtileri ortaya çıkar. Hamilelik belirtileri kişiden kişiye değişiklik gösterir, her bayanda aşağıdaki değişiklikler gözükmeyebilir.

Kişi hamile kaldıktan sonra bedensel olarak gelişme gösteren meme dokusu, büyüme ve ağrı hissi yaşar. Karında şişlik, yoğun gaz oluşumu, sürekli idrara çıkma, sabah bulantıları, ağızda tatsızlık ve iştahsızlık ilk hamilelik belirtilerinden sayılmaktadır.

Ruhsal olarak hamilelik belirtileri arasında kadında gerginlik, uyku hali, mutsuzluk, aşırı duyarlılık, sinirlilik bayanlarda görülebilir.

Bazen bayanlarda hiç bir belirti göstermez ve normal şekilde hamilelikleri gerçekleşebilir. Hamilelik belirtileri olmayan kadınlarda, hamilelik testi ve kan testleri ile hamile olup olmadıkları belirlenebilir.

Hamilelikte Vücuttaki Değişiklikler

Göğüslerde Dolgunluk
Vücutta Ağırlık
Döllenen Yumurtanın Rahime Yerleşmesi Sırasında Kanama
Adet Gecikmesi
Hormonların Artması ile Bağırsaklarda Tembellik, Geç Sindirme
Bulantı, Baş Dönmesi ve Baş Ağrısı
Aşerme
Akıntı
Karında Şişlik ve Gaz
Sık İdrara Çıkma
Ağız İçinde Tatsızlık
İştahsızlık
Vücutta Hassasiyet

Hamilelik Belirtileri ile ilgili bilmeniz gerekenler…

Günümüzde bayanlar eski dönemlere göre çok daha bilinçli olduklarından hamile olduklarında daha kolay bir biçimde anlayabiliyorlar. Çünkü hamilelik belirtileri her bayan göre değişiklik gösteriyor olsa da genelde aynı belirtiler ortaya çıkıyor. Adet gecikmesi hamileliğin ilk belirtisi olarak bilinse de adet gecikmesi olmadan hamilelik belirtileri başlayabilir. İlk aşamada hamileliğin en yaygın belirtileri yorgunluk, bulantı, vajinal akıntının artması ve göğüslerde ki gerginlik hissi olarak söylenebilir. Bu dönemde meme başında koyulaşma da yaşanabilir. Bu durumların tamamı hamilelik belirtisi olarak yorumlanabilir. Bu belirtiler varken adet gecikmesini beklemek gerekmez. Bu bulgular varken de hamilelikten şüphelenilebilir.

Genellikle hamile bayanlarda görülen belirtilerden birisi de baş dönmesidir.Hamile bayanların gün içerisinde sıkça başı dönebilir. Bu genellikle vücutta salgılanan hormonlar sebebiyle olmaktadır. Baş dönmesinin yanı sıra artan idrar miktarı, aşerme ve alkol, sigara ve bazı gıdalara karşı tiksinme durumu ortaya çıkabilir. Bunlar da hamilelik belirtileri arasında gösterilebilmektedir. Vücut ısısındaki değişim de bir belirti olarak gösterilebilse de bunu fark etmek kolay olmayacağından çok fazla bilinmemektedir. Vücut ısısı bu durumda sürekli yüksek kalacaktır. Bu da bayanların daha kolay üşümeye başlamasına sebep olabilir.

Hamilelik Belirtilerinin Açıklamaları

Hamilelik için sayılan çok sayıda belirtinin kendi içerisinde incelenmesi ve yorumlanması gerekmektedir. Bu belirtilere benzer olan durumlar da olacağından bayanların bu belirtileri yanlış yorumlayarak hamilelik ihtimallerini göz önüne almaları istenmez.Hamilelik belirtileri arasında ilk sırada yer alan yorgunluk hissi en kolay fark edilen belirtilerden birisidir. Bir gebelik hormonu olan Progesteron hormonun kontrolsüz biçimde yükselmesi bayanlarda yorgunluk hissine sebep olmaktadır. Bu durum kısa bir süre ayakta kaldıklarında dahi başlayabilir. Bir diğer belirti ise bulantıdır. Bulantılar genellikle hamileliğin ilk haftalarında meydana gelmektedir. 6 ile 12. hafta arasında bolca bulantı problemi yaşanabilir. Genellikle bu bulantılar sabah kalktıktan sonra meydana gelmektedir. Ancak bu dönemde öğlenleri ve akşamları da bulantılar olabilir. Ancak bulantı yaşayan bayanların düşük yapma oranlarının da daha düşük olduğu gözlemleniyor. Bu da bu belirtinin olumlu yönü olarak gösterilebilir.

Yorgunluk ve bulantıyla birlikte kan basıncında ki hızlı düşmeler baş dönmesine sebep olmaktadır. Ani kalkmalarda ve buna benzer hareketlerde baş dönmesi sıkça gözükmektedir. Ayrıca uyku düzensizliği de bu belirtiyi tetikler niteliktedir. Hormonların etkisiyle birlikte ciltte akne ve sivilcelerin arttığı gözlemlenmektedir. Buna karşı yapılacak olan bir önlem yoktur. Genellikle daha yağlı bir cilde sahip olan bayanlarda bu sorun gözlemlenmektedir. Hamilelik belirtileri arasında kalp çarpıntısı da gösterilebilir. Kanın daha az yoğunluğa sahip olması ile birlikte kanın akış hızı artış gösterir. Bu da kalp çarpıntısına sebep olabilmektedir. Aş erme de belirtiler arasında en sık görülenidir. Bazı yiyeceklere karşı olan anlık isteklere verilen addır. Bazı durumlarda daha önce beğenilmeyen yiyeceklere karşı da olabilir.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.